Stefano Boeri

“Leśne miasto”

Dzisiaj do kawy inspiracja ze świata.

Zachwycam się niesamowitym i innowacyjnym projektem architekta z Mediolanu Stefano Boeri.

Projekt ten będący na styku architektury, dbałości o środowisko, szeroko pojętej florystyki, a właściwie leśnictwa miejskiego – to niejako odpowiedź na kryzys związany ze zmianami klimatu, a w tym przypadku forma walki z wysokim poziomem zanieczyszczenia w Chinach.

Zobacz co o projekcie Liuzhou Forest City opowiada sam Stefano Boeri:

Liuzhou Forest City zostanie wybudowany w północnej części Liuzhou, w górskiej części Guangxi, w południowej części Chin, w obszarze obejmującym 175 hektarów wzdłuż rzeki Liujiang. Miasto, w którym biura, domy, hotele, szpitale i szkoły będą całkowicie pokryte roślinami i drzewami.

Po ukończeniu (planowanym na 2020 r.) nowe miasto będzie gościło 30 000 osób, pochłonie prawie 10 000 ton CO2 i 57 ton zanieczyszczeń rocznie i wytworzy około 900 ton tlenu.

Wielką innowacją projektu jest obecność roślin i drzew w każdym budynku o różnej wielkości i funkcji.

Liuzhou Forest City będzie gościł łącznie 40 000 drzew i prawie 1 milion roślin powyżej 100 gatunków!

Dyfuzja roślin, nie tylko w parkach, ogrodach lub ulicach, ale także nad elewacjami budynków, pozwoli miastu na samowystarczalność energetyczną i przyczyni się do poprawy jakości powietrza, obniżenia średniej temperatury powietrza, tworzenia barier hałasu i poprawy bioróżnorodności żywych gatunków, generowania siedliska dla ptaków, owadów i małych zwierząt zamieszkujących terytorium Liuzhou.

Duuużo więcej możecie zobaczyć na stronie stefanoboeriarchitetti.net, na profilu Facebookowym @StefanoBoeriArchitetti, na kanalach Instagramowych @stefanoboeriarchitetti i @stefano_boeri. Zachęcam również do posłuchania wywiadu w BBC News:


źródło zdjęcia w tle wpisu: stefanoboeriarchitetti.net

2 thoughts on ““Leśne miasto”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.