konwalie

Bo to jest film o miłości

1 SIERPNIA. PAMIĘTAMY

W 73. rocznicę Powstania Warszawskiego o historii inaczej.

Rozmowom i byciu razem narzeczonych w czasie II wojny światowej, którzy podczas powstania warszawskiego stracili ze sobą kontakt aż na 72 lata, towarzyszą spacery po Warszawie, wspólny czas w domu Basi, romantyczne chwile w majowym ogrodzie oraz wyjazdy w miejsca dla nich ważne. W całej tej historii pojawiają się również treści historyczne, wspomnienia i archiwa z Powstania Warszawskiego, przybliżając nam działania z lata 1944, te w Warszawie na Mokotowie i te w Lasach Chojnowskich.

„Odnaleziony walc” to film, który ma przełamywać stereotypowe myślenie i uczulić widza na sytuację ludzi starszych, którzy często są wykluczeni ze społeczeństwa, postrzegani jako osoby nieużyteczne i tym bardziej nie mogące przeżywać już miłości. Film zaprzecza tym powszechnym konwencjom.

W filmie Andrzej wręcza Basi bukiecik konwalii. Są one kwiatami młodych i zakochanych. W astrologii przypisano konwaliom znaczenie magiczne. A w tej historii jest magia. Przywraca wiarę, że wszystko w życiu, nawet jeśli zdarzają się w nim zdarzenia trudne, jest po coś, że czas może płynąć, a ludzkie uczucia, wspomnienia żyją i są prawdziwe i silne. A stare łączy się z nowym.

Basia myślała, że Andrzej nie żyje i odwrotnie. Po wojnie Andrzejowi udało się uciec z kraju do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę naukową i mieszka do dziś. Basia została w Polsce, w swoim rodzinnym domu w Klarysewie pod Warszawą. Oboje w międzyczasie mieli swoje rodziny – Andrzej żonę i dzieci, Basia była dwukrotnie zamężna. Już od wielu lat wdowcy, żyli samotnie, każde na swoim końcu świata. Aż do ubiegłego roku. Andrzej odnalazł w internecie wywiad z Basią, opowiadający o jej konspiracyjnej działalności w czasie II wojny światowej. Wysłał pierwszy list i tak się wszystko zaczęło sie od nowa. Po kilkumiesięcznej korespondencji przyleciał do Polski, do Basi…

Po prostu PAMIĘTAJMY.

Tytuł: “Odnaleziony walc”
Produkcja: Polska, 2016
Reżyseria i scenariusz: Julita Wołoszyńska-Matysek
Scenariusz: Julita Wołoszyńska-Matysek, Agata Gregorczyk-Janik
Zdjęcia: Marcin Peresada
W rolach głównych: Andrzej Budzyński (90 lat) i Barbara Żugajewicz (87 lat)

 


w tle i treści wpisu screeny z filmu “Odnaleziony walc”
opis filmu na podstawie strony konstancinskidomkultury.pl 

2 thoughts on “Bo to jest film o miłości

    1. Szczerze polecam. Jest w nim jakaś magia i tęsknota za formą i tradycyjnym sposobem okazywania uczuć i miłości (dla niektórych to staromodne, dla innych imponujące), tak jak magiczne są właśnie konwalie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.