piwonie

Piwonie – róże bez kolców

Co wyrażają, mówią nam piwonie

Paeonia (piwonia, peonia) należy do rodziny Paeoniaceae, w której występuje ok. 35 gatunków roślin. Popularnie nazywana jest majówką. Od starożytności uchodzi za roślinę boską. Zanim zdecydujesz się wręczyć je bliskiej osobie, wybierzesz na ważną uroczystość, czy jako dekorację domu, warto dowiedzieć się o niej coś więcej, poznać jej historię, właściwości, a przede wszystkim symbolikę.

Pochodzenie kwiatów piwonii

W sposób naturalny występują w Azji Mniejszej, południowej Europie i zachodniej Ameryce Północnej. Najwspanialsze odmiany ozdobne wyhodowali Chińczycy, którzy piwonie uprawiali już 1500 lat temu. Były tak cenne, że stanowiły posag, bądź były przekazywane w spadku (miały wartość złota). Czas wielkiego europejskiego bumu uprawy piwonii trwał od ok. 1840 r. do II wojny światowej.

Pochodzenie nazwy piwonia

Podobno nazwa tej rośliny ma boskie pochodzenie. Piwonia to po grecku peonia i nazwa ta pochodzi z mitologii od antycznego Paionasa (po nowogrecku – Peonasa). Pajon to przydomek Apolla, Apollina Uzdrowiciela i oznacza kwiat Apollina, boga Słońca. Był on zdolnym uczniem lekarza bogów – Asklepiosa. Według mitologii greckiej Apollo używał rośliny, która nazywała się paionia do leczenia ran bogów i herosów walczących w wojnie trojańskiej. Wyleczył on ranę Plutona, zadaną mu przez Heraklesa. Z zazdrości Asklepios wg jednej wersji zabił swego ucznia, ale Pluton zamienił go w piękny kwiat piwonii, a wg innej to Zeus strzegąc go przed gniewem Asklepiosa, zamienił w kwiat piwonii.

Trochę wierzeń

Od starożytności miała leczyć epilepsję, a jej korzeń noszony na szyi miał chronić przeciwko złym duchom i nocnym koszmarom. Wierzono, że piwonia zapobiega obłędowi, chroni przed czarami i urokami. W średniowieczu jako “róża bez kolców” była często symbolem maryjnym (prof. dr Hans Biedermann, “Leksykon Symboli”, Warszawa 2001). Pozostając w symbolice religijnej, była również nazywana zielem świętego Jana, różą zielonoświątkową, różą Maryi, błogosławioną różą, różą Naszej Pani, świętą różą. Jako, że była to jedna z roślin poświęconych szczególnie Maryi była sadzona w tzw. ogrodach maryjnych, czy była ulubionym symbolem maryjnym w malarstwie tablicowym.

Trochę faktów

Piwonie to byliny długowieczne, które mogą rosnąć w jednym miejscu nawet 15 lat. Kwitną od maja (stąd nazwa potoczna majówka) do czerwca. Mają duże, okazałe kwiaty o średnicy ok. 20 cm i występują w całej gamie barw. Barwa piwonii historycznych obejmowała odcienie różu, bieli i czerwieni, czerwieni purpurowej i czerwonofioletowej. Dopiero w początkach XX w. zaczęto uzyskiwać dwubarwne odmiany.  Wiele piwonii ma zapach owoców cytrusowych o różnorodnej intensywności. Cięte kwiaty wytrzymują w wodzie do 10 dni. Jeżeli chcemy je mieć w ogrodzie, sierpień/wrzesień to dobry moment na sadzenie. Uwaga – piwonie lubią się z mrówkami (mrówki nie żywią się piwoniami, ani ich obecność nie jest niezbędna do otwarcia pąków), więc dekorując nimi często dom, niechcący możesz je do domu przyciągnąć 😉

Właściwości

Odmiana piwonii lekarskiej to roślina lecznicza. Odwar z korzeni zmniejsza ponoć napięcie mięśni gładkich, poprawia perystaltykę jelit, działa uspokajająco. Napar z kwiatów piwonii działa przeciw kokluszowi i kamicy nerkowej. Jak większość roślin leczniczych jest to jednak roślina trująca.

Piwonia mówi

Zgodnie z symboliką kwiatów, propagowaną od wieków przez filozofów i pisarzy chińskich, jedno z naczelnych miejsc w ogrodzie króla (tuż za różą i lilią) zajmował kwiat królewski, czyli właśnie piwonia, oznaczająca bogactwo, zdrowie i radość, niezbędne w domu królewskim. To kwiaty utożsamiające najwyższą elegancję i piękno. “Oczka” piwonii mówią czuwam nad Tobą, rozchmurz się i nabierz pewności siebie, nie bądź taka nieufna. Symbolizują też nieśmiałość, zawstydzenie, szczęście, pomyślność i dostatek, ale również afektację, czyli przesadę w okazywaniu uczuć i wyrażaniu myśli. Jej bliskość i zapach pozwala cieszyć się tym, co osiągnęliśmy, chroni przed ludzką zawiścią. Biała piwonia to wyraz egzaltacji, różowa pogłębia zrozumienie pomiędzy partnerami, a czerwona przywołuje nową miłość, nasila namiętność. Jeśli zaś chcesz “skarcić” kogoś za niegodne postępowanie przynoszące ogólne potępienie i pogardę, przekazać, że ta osoba powinna się wstydzić za to co np. zrobiła, wybierz piwonię purpurową, symbolizującą hańbę.

Dla wielu osób, piwonia jest najważniejszym kwiatem w dniu ślubu, bo wierzą, że symbolizuje harmonię i wierność w związku oraz dobrą sytuację finansową.

W retoryce sennej symbolizuje szczęśliwe, nieoczekiwane ale miłe spotkanie.

Piwonia wg horoskopu kwiatowego

Urodziłaś/-eś się między 13 listopada a 22 listopada?

Jesteś więc kwiatową piwonią, tj. osobą o wielkim sercu i bardzo stałą w uczuciach. Jeśli pokochasz lub obdarzysz swą przyjaźnią – to na zawsze. Można na Ciebie liczyć w każdej sytuacji i mieć pewność, że nie zawiedziesz. Jesteś zawsze tam, gdzie Cię potrzeba. Swe powołanie znajdujesz w takich zawodach jak lekarz czy pielęgniarka. Jako piwonia u ludzi wywołujesz uczucia ambiwalentne, albo się Ciebie kocha albo nienawidzi. Nie lubisz kłamać, mówisz często prawdę prosto w oczy, czym nie przysparzasz sobie zbyt wielu przyjaciół. Masz znacznie więcej adoratorów i zwolenników niż wrogów. Natomiast w sprawach finansowych na skutek własnej rozrzutności popadasz niestety w ciągłe kłopoty.

 


przygotowując wpis korzystałam m.in. ze stron ogrodowisko.pl, zielonyogrodek.pl, kwiatowy.parapsycholog.com.pl

3 thoughts on “Piwonie – róże bez kolców

    1. Mają w sobie i delikatność i “pełność”, zapach i zawsze robią efekt wow. Są cudne do bukietów i ślubnych, ale też do dekoracji domu. Ich delikatność sprawdzi się w każdej sytuacji, w której chcemy komuś sprawić przyjemność, albo sobie samemu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.