Instalacja kwiatowa Rebecca Louise Law

Sztuka o interakcji człowieka z naturą

Rebecca Louise Law 

Kwiaty, rośliny otaczają nas w codzienności, w kulturze i w sztuce na przestrzeni wieków. Mimochodem w zasadzie towarzyszą nam cały czas. Wszelkie fantazje na temat kwiatów podkreślają, przypominają relację jaka zachodzi między naturą a człowiekiem. Wśród artystów propagujących ten nierozerwalny związek pomiędzy naturą i pięknem jest inspirująca brytyjska artystka Rebecca Louise Law.

Pasja florystki w połączeniu z artystycznym talentem

Rebecca Louise Law w swoich działaniach łączy pasję florystki doskonale znającej się na roślinach z talentem artystycznym. Pracuje z kwiatami od ponad 20 lat. Już podczas studiów fascynowała się kolorem i kwiatami i żeby zrealizować swoje duże instalacje oraz rzeźby z kwiatów współpracowała z kwiaciarzami, sprzedawcami kwiatów, którzy przekazywali jej niesprzedane kwiaty. Na początku kariery zawodowej pracowała w kwiaciarni „The Flower House” w Cambridge, w Pesh Flowers and Pesh Flowers School w Camberwell, Floral Workshops w Hornsey i McQueens w Clerkenwell. Była florystką, a potem jako designer florystyczny tworzyła instalacje kwiatowe w hotelach. Od lat tworzy z ramienia własnego studia w Londynie. Specjalizuje się w złożonych artystycznych instalacjach opartych na materiałach naturalnych, w szczególności na żywych i suszonych kwiatach i roślinach.

Moją intencją jest, by ludzie zdali sobie sprawę,
że istnieje nierozerwalny związek pomiędzy naturą i pięknem. 

– Rebecca Louise Law –

Rebecca i jej kreatywność 

Jej prace są połączeniem zapachu i koloru, powstają z różnych żywych kwiatów, jak róże, piwonie, lilie, storczyki, tulipany, dalie, chryzantemy i wiele innych oraz przybierają różne formy. Od ścian wypełnionych różami, poprzez kolumny i kaskady owinięte kwiatami po baldachimy, sufity, z których opada las kwitnących roślin i przypominają piękne ogrody. Tworzy zarówno w przestrzeniach wystawienniczych, muzeach, ale też często w przestrzeniach publicznych, tak aby sztuka ta była dostępna dla wszystkich. Każdą instalację przygotowuje pod silnym wpływem jej lokalizacji. Oprócz kwiatowych instalacji, tworzy również niepowtarzalne rzeźby z kwiatów suszonych. Artystka pragnie, by dzięki jej pracom piękno kwiatów zostało ponownie odkryte, aby budulec do swoich prac mogła wykorzystać wielokrotnie.

Są pewne kwiaty, które po wysuszeniu wyglądają nawet piękniej, zaś ich piękno jest wieczne. 
– Rebecca Louise Law –

Wśród dotychczasowych spektakularnych i wybitnych kwiatowych jej autorstwa instalacji znajdują się m.in.

  • ‘The Beauty of Decay” z 8 000 kwiatów (Chandran Gallery, San Francisco, 2016)
  • ‘Garten’ z 30 000 mieszanych kwiatów (Bikini Berlin, Germany, 2016)
  • ‘Flowers 2015: Outside In’ z 16 000 mieszanych kwiatów (Times Square, New York, 2015).
  • ‘The Flower Garden Display’d’ z ponad 4 600 mieszanych kwiatów (Fashion & Gardens, The Garden Museum, London, 2014)
  • ‘The Grecian Garden’ z 10 000 rodzimych roślin, ziół i kwiatów ciętych z 27 odmian (Onassis Cultural Centre, Athens, 2014).

Jej prace wystawiane były m.in. w Royal Academy (London), The City Centre (London), Hatton Gallery (Newcastle, UK), czy the Victoria & Albert Museum (London). Jednak, jej kreatywność nie ogranicza się do tradycyjnych wystaw. Oprócz muzeów, galerii sztuki i przestrzeni publicznych, realizuje instalacje na zlecenie od słynnych domów mody i czołowych światowych marek kojarzonych ze sferą luksusu, takich jak Hermès, Jimmy Choo, Gucci, Mulberry, Salvatore Ferragamo czy Cartier na potrzeby eventów prasowych i ekskluzywnych obiadów.

Posłuchaj co sama mówi o swojej twórczości w wywiadzie na temat instalacji pt. „Garten”, która została przygotowana z 30 000 kwiatów w Bikini Berlin w Niemczech:

Kwiat metaforą życia

To co mnie osobiście urzekło w artystce i jej twórczości, to z jaką pieczołowitością przygotowuje poszczególne instalacje, w jak subtelny sposób podkreśla miejsca, w których są montowane, jej przewrotny sposób na pokazanie nierozerwalności świata natury ze światem ludzi, którzy są jego częścią. Eksponowanie kwiatów do góry nogami, powyżej naszego wzroku, nad głowami nabiera dzięki niej zupełnie innego, niemalże boskiego wymiaru. Przypomina, że kwiaty są ponad wszystkim, pod wpływem czasu zmieniają się, ewaluują, ale też przemijają. Są jednak ponadczasowe i w każdej formie będą wyrażać coś innego. Interpretacje jej prac zależą wyłącznie od naszej wyobraźni.

Zatem zapraszam do świata mojej wyobraźni, wyrażonych w twórczości Rebecci Louise Law. Poniżej kilka wybranych dla Ciebie prac artystki, w których osobiście absolutnie się zakochałam.

Więcej prac artystki można zobaczyć stronie rebeccalouiselaw.com oraz na kanale artystki na Vimeo.

 


zdjęcie w tle wpisu:  Instalacja kwiatowa pt. „The Beauty of Decay” w Chandran Gallery w San Franciso, 2016 (źródło zdjęcia: designboom.com)

przygotowując wpis korzystałam m.in. ze stron: rebeccalouiselaw.com, exspace.pl, artnews.com, designboom.com, julietartmagazine.com, flowerona.com

 

 

 

 

 

 

One thought on “Sztuka o interakcji człowieka z naturą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.